Chrzest dziecka

Wszelkich formalności dopełniamy w kancelarii parafialnej, najpóźniej dwa tygodnie przed niedzielą chrztu.
Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w każdą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godz. 10.00.

Warunki udzielenia chrztu
Sakrament chrztu jest udzielany dzieciom, których rodzice mieszkają na terenie naszej parafii.
Przynajmniej jedno z rodziców musi wyrazić zgodę na chrzest dziecka.
Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku pełne warunki wychowania katolickiego.

Przy zgłoszeniu dostarczamy do kancelarii:
• wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (oryginał do wglądu);
• metrykę ślubu kościelnego rodziców dziecka, gdy ślub był w innej parafii (w przypadku małżeństwa nie sakramentalnego, gdy istnieją przeszkody do zawarcia ślubu kościelnego – zaświadczenie o zawarciu kontraktu cywilnego);
• nazwiska i imiona rodziców chrzestnych z rokiem urodzenie oraz adresem zamieszkania;
• zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że są wierzącymi praktykującymi katolikami i że mogą pełnić funkcję rodziców chrzestnych.

Kto może być rodzicem chrzestnym?
Rodzice chrzestni to osoby wyznaczone przez rodziców, które będą uczestniczyć w pełni w obrzędach chrztu oraz będą wspierać rodziców w staraniach o to, by ich dziecko doszło do wyznawania wiary i wyrażało ją życiem.

Rodzicem chrzestnym może być, kto:
• jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania (ukończył 16 lat);
• przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia – chrzest, bierzmowanie i Eucharystię – oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i z zadaniem, jakie ma pełnić;
• należy do kościoła Katolickiego i prawo kościelne nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego;
• żyje w związku sakramentalnym.

Rodzice dziecka i chrzestni powinni pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty.