Spływ kajakowy Czarną Hańczą

W dniach 25 – 27 czerwca 2012r. odbył się spływ kajakowy organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kalinowie. Planowana trasa spływu wiodła: Maćkowa Ruda – Głęboki Bród – Dworczysko – Rygol. W spływie uczestniczyła młodzież należąca do KSM w liczbie 28 osób. Podczas spływu obecny był nasz ksiądz asystent oraz ratownik wodny. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 9.00 przy naszym parafialnym kościele w Kalinowie. Zapakowaliśmy swoje rzeczy i na miejsce rozpoczęcia spływu w Maćkowej Rudzie dojechaliśmy autokarem. Pogoda była świetna, słońce, lekki powiew wiatru, to czego pragnęliśmy. Wyruszyliśmy około godziny 12.00. Aby było nam łatwej płynąć dobraliśmy się parami chłopak – dziewczyna. Pan ratownik, który znał trasę płynął pierwszy, a my za nim. Do drodze podziwialiśmy piękno przyrody Wigierskiego Parku Narodowego. Zachwycały nas kaczki i łabędzie oraz przybrzeżna roślinność : nenufary, tataraki, oczerety. Po drodze kajaki „płatały nam figle” i skręcały w odwrotną stronę niż chcieliśmy. Pojawiały się też malutkie kolizje, lecz to rozumieliśmy, ponieważ pierwszy raz płynęliśmy takim sprzętem. Po całym dniu wiosłowania zatrzymaliśmy się na polu namiotowym „u Bociana” w Głębokim Brodzie. Po rozłożeniu namiotów wszyscy zebraliśmy się na ognisku. W miłej atmosferze zjedliśmy kiełbaski. Widoczne już były oznaki zmęczenia lecz miłą niespodzianką okazała się sauna. Skorzystał z niej każdy z nas. Po kuracji w saunie czuliśmy się jak nowo narodzeni. W późnych godzinach wieczornych położyliśmy się spać. Po ulewnej nocy przemokły nam namioty i przenieśliśmy się do domków. Zwiedziliśmy tutejszy sklep, ponieważ nasze brzuchy domagały się jedzenia. Jednak niesprzyjające warunki pogodowe zakończyły nasz spływ w Głębokim Brodzie. Spływ był świetną wyprawą integracyjną. Bardziej się poznaliśmy i pomagaliśmy sobie nawzajem. Atmosfera była bardzo ciepła i przyjemna. Wyjazd zakończył się wizytą w galerii „Plaza” w Suwałkach.

Protokołowały:
Katarzyna Andruszkiewicz